Sposoby na oszczędzanie w trakcie kryzysu

Co jakiś czas w gospodarce światowej następują przewidziane bądź mniej przewidziane kryzysy. Zawsze mają one wpływ na kondycję finansową mniej rozwiniętych państw. Również tym razem zawiłości polityczne i gospodarcze wpłynęły źle na sytuację gospodarczą naszego kraju. Przeciętne gospodarstwa domowe coraz gorzej radzą sobie w obliczu nadal trwającej wojny na Ukrainie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, ze jest to główna przyczyna gwałtownego wzrostu cen wszelkiego rodzaju paliw. Zaś paliwa są napędem całej machiny finansowo-gospodarczej. W obliczu takiej sytuacji coraz bardziej zaczynamy sami oszczędzać. 

Nie marnuj żywości

Wyrzucając oraz doprowadzając do zepsucia niespożytego jedzenia, sami świadomie wyrzucamy swoje pieniądze na śmietnik. W obliczu kryzysu, przyjmij inną postawę. Robiąc zakupy, czyń to z głową, korzystaj z promocji. Produkty szybko psujące się, typu owoce i warzywa kupuj tylko na bieżące spożycie. Zaś pieczywo z przed kilku dni wykorzystaj na zrobienie smacznych zapiekanek lub tostów. Uprzednio ugotowane ziemniaki i makarony również możesz wykorzystać na fantastyczne zapiekanki bądź tylko je odsmażyć z dodatkiem odpowiednich przypraw.

oszczędzanie kryzys

Oszczędzaj wodę i energię

W obecnej sytuacji, otrzymujemy coraz większe rachunki do zapłaty za prąd i wodę. Zastanawiamy się, czy w dzisiejszej dobie możemy zmniejszyć zużycie wody i energii? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim nie pozostawiajmy w gniazdkach elektrycznych żadnych ładowarek  do telefonów bądź laptopów. Jeśli nie korzystamy z komputera, nie pozostawiajmy go w stanie uśpionym. Wszystko to pobiera energię. Jeśli jesteśmy w domu i nie oglądamy telewizora, wyłączmy go. Zainwestujmy w energooszczędne żarówki. W przypadku, gdy wstawiamy pranie, zróbmy to tylko przy pełnym wsadzie pralki. W taki sposób zaoszczędzimy zużycie wody i energii. Codzienna kąpiel w wannie, to również wielkie marnotrawstwo. Możemy przecież umyć się również dokładnie pod prysznicem.

Przejrzyj rachunki i umowy

Zawarcie wieloletnich umów, staje się przyczyną bezsensownego opłacania ogromnych rachunków. Jeśli nie korzystamy z telewizji kablowej bądź tylko użytkujemy wybrane kanały, należy choć spróbować wynegocjować inne warunki umowy. Banki za prowadzenie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych pobierają wysokie prowizje. Należy dokładnie sprawdzić czy korzystamy ze wszystkich usług bankowych, od których pobierana jest prowizja. Miesięcznie mogą to być małe kwoty. Z pewnością w skali roku już dużo znaczące kwoty. W przypadku gdy posiadamy jakiekolwiek nadwyżki finansowe, warto odpowiednio je ulokować i zainwestować. 

Dojazdy do pracy i szkoły

Ceny paliwa szybują bez ograniczeń. Samodzielny dojazd każdego członka rodziny do pracy lub szkoły, powoduje duży wydatek finansowy. Wspólne ustalenia mogą przynieść duże oszczędności. Młodzi ludzie chętnie z auta przesiądą się na rowery lub komunikację miejską. Zaś stały bilet miesięczny jest następnym dobrym i właściwym krokiem ku oszczędzaniu. Wspólne dojazdy z kolegą lub koleżanką z pracy przyniosą wszystkim korzyści.

Zakup ubrań i kosmetyków

W dobie kryzysu kreatorzy mody pracują intensywnie. Jednak czy ślepo musimy podążać za modą. Przejrzyjmy dokładnie swoją i swoich bliskich garderobę. Ubrania, które kupiliśmy w poprzednim sezonie, bez problemu możemy nosić obecnie. Czasami wystarczy je tylko odświeżyć lub delikatnie przerobić. W taki  sposób nadajemy nowe życie ubraniom. Sami zaś odczuwamy ogromną satysfakcję z dokonanych przeróbek. Nasze koleżanki nie muszą o tym wiedzieć. Za za oszczędzone pieniądze kupimy nowe buty, które zeszłej zimy nam się rozleciały. Artykuły chemiczne i kosmetyczne są w każdym domu niezbędne. Wszelkiego rodzaju płyny zastąpimy żelami. Są one bardziej wydajne. Płyny do naczyń i podłóg zastąpimy koncentratami. Płyny do kąpieli bądź do prania są również mało ekonomiczne. Zastąpmy je żelami w dużych opakowaniach. W miarę możliwości zainwestujmy w dozowniki do mydła i środków dezynfekujących. Będziemy mniej marnować środków chemicznych.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.